Współczesne filmy religijne

film religijny karol papieżJakby spojrzeć na ostatnie lata, możemy zauważyć kilka interesujących produkcji o tematyce wprost religijnej lub około-religijnej. Większość poważniejszych produkcji ściągnęła nawet spore rzesze oglądających do kin i przed ekrany telewizorów, w dzisiejszym wpisie przyglądniemy się temu jakie filmy religijne ogląda się w naszym kraju z zainteresowaniem i dużą frekwencją. Nasze dociekania oparte będą o ranking filmów religijnych dostępny w serwisie „filmus”. Chcemy za razem dać wam kilka pomysłów na filmy, które warto obejrzeć ze względu na ich doniosłość oraz dobrą realizację. Zaczynajmy zatem przegląd filmów wiary….

#1 Karol – człowiek, który został papieżem 2005

Naszym zwycięzcom został bez najmniejszego precedensu film o historii życia Karola Wojtyły. Dwuodcinkowy film ukazuje życie Karola Wojtyły od czasów jego młodości do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część filmu jest poświęcona dorastaniu Wojtyły i jego przeżyciom z II wojny światowej, druga część opowiada o latach powojennych. O filmie „Karol, człowiek który został papieżem” nie jest łatwo pisać chłodno. Trudno oceniać go rozkładając na czynniki pierwsze i pomijać emocje, które są związane z niedawnym odejściem Jana Pawła II. Wizja życia Karola Wojtyły i jego drogi do tronu piotrowego jest sugestywna, pełna mocnych akordów związanych z współczesną historią Polski. I jest to niezwykła opowieść, ale przede wszystkim z powodu postaci, która jest jej bohaterem. Reżyser Giacomo Battiato pyta, kim był Karol Wojtyła, zanim stał się Janem Pawłem II. Biografię Papieża Battiato wykorzystuje też jako pretekst do refleksji nad naturą dobra i zła w człowieku.

#2 Zabić księdza

Dramat polityczny Agnieszki Holland dotyczący śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Poprzez moralny konflikt między duchownym a pracownikiem bezpieki doszło do tragedii. Popiełuszko poświęcił własne życie w imię dobra i prawdy.
6 czerwca 2010 roku zakończył się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki – kapłana, którego działania urosły do miana legendy; człowieka, który wywierał ogromny wpływ na rzesze zniewolonych komunizmem Polaków; prostego duchownego, którego kazania dawały nadzieję na wolność. Jak powszechnie wiadomo, został on porwany i bestialsko zamordowany przez służby bezpieczeństwa w 1984 roku w wieku zaledwie 37 lat.

Działalność bohatera narodowego, jakim niewątpliwie Popiełuszko, jest dla Polaków, jest dobrym materiałem na film. Zdarza się jednak, że reżyser, tworząc obraz o nim, popada w przesadę, przedstawiając go jako nazbyt heroicznego, odrealnionego, traktując jego osobę z niepotrzebnym pietyzmem i wpadając tym samym pretensjonalność. Całe szczęście Agnieszce Holland udało się tego uniknąć, a jej „Zabić księdza” stanowi przykład filmu, który porusza sumienie i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Polska, pierwsza połowa lat ’80. Ksiądz Alek z powodu wspierania ruchu „Solidarności” oraz soczystych, metaforycznie uderzających w organy władzy kazań, dostaje się pod obserwację tajnych służb. Stefan, oficer Służby Bezpieczeństwa, osobiście przeprowadza inwigilację młodego duchownego i wszelkimi dostępnymi sposobami próbuje go „uciszyć”. Działając za zgodą zwierzchników, w końcu postanawia sięgnąć po najbardziej radykalne środki pozbycia się księdza Alka.

Obraz Holland przedstawia dwa różne spojrzenia na jedną kwestię – dobro ojczyzny. Dwóm ludziom zależy na nim dokładnie tak samo i obaj robią wszystko, żeby tylko osiągnąć cel. Problem jednak w tym, że obydwaj pojmują swoją misję zupełnie inaczej. Dla księdza Alka jak i całej rzeszy jego popleczników sensem życia jest dążenie do wolności, która dla zapatrzonego w komunizm Stefana oraz aparatu władzy jest powodem do stosowania represji i siły.

#3 Joanna D’arc

Film opowiada o życiu skromnej dziewczyny urodzonej w 1412 roku we wsi Domremy, której w wieku 11 lat ukazała się św. Katarzyna. Mając 16 lat Joanna opuściła dom i udała się do Chinon, gdzie miała się spotkać, według tego, co jej kazały „głosy” z Delfinem (następca tronu we Francji). Głosy, które słyszała kazały jej wspomóc Karola, który dzięki jej pomocy miał zjednoczyć całą Francję i wygnać Anglików- doprowadziłoby to do koronacji Karola. Władzę we Francji sprawował bowiem jego brat, który paktował z Anglikami.

Joanna zebrała żołnierzy i walczyła w imię wolności ojczyzny. Po kilku sukcesach, m.in. zdobyciu Orleanu, została zdradzona przez Karola i pojmana przez Burgundów. Z ich rąk szybko trafiła do Anglików, którzy po upokarzającym ją procesie, prowadzonym przez byłego doradcę duchowego Karola, biskupa Cauchon’a została skazana na śmierć poprzez spalenie na stosie. Wyrok wykonano, a Joanna przeszła do legendy Francji i została kanonizowana 500 lat po śmerci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *